en POLSKI
eISSN: 2083-8441
ISSN: 2081-237X
Pediatric Endocrinology Diabetes and Metabolism
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
SCImago Journal & Country Rank
4/2023
vol. 29
 
Share:
Share:
In memoriam

In memoriam of Professor Mieczysław Szalecki

Elżbieta Moszczyńska
1

1.
Klinika Endokrynologii i Diabetologii, Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie
Pediatr Endocrinol Diabetes Metab 2023; 29 (4): 274-275
Online publish date: 2024/01/11
Article file
- In Memoriam Szalecki.pdf  [0.49 MB]
Get citation
 
PlumX metrics:
 

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.

ks. J. Twardowski

Z głębokim żalem pożegnaliśmy 5 listopada 2023 roku śp. prof. dr. hab. n. med. Mieczysława Szaleckiego.

Mieczysław Szalecki urodził się 25 kwietnia 1954 roku w Kielcach. Był absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach, gdzie zdał egzamin maturalny w 1973 roku.

Studia lekarskie na Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie ukończył w 1979 roku.

Bezpośrednio po studiach medycznych, w 1979 roku związał się z Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym w Kielcach, gdzie pełnił funkcję ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Diagnostycznego w latach 1992–1999, a następnie, do 2010 roku, Oddziału Endokrynologiczno-Diabetologicznego.

Pierwszy stopień specjalizacji w dziedzinie pediatrii uzyskał w 1983, drugi – w 1989 roku.

W 1991 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk medycznych na macierzystej uczelni w oparciu o rozprawę Wole z niedoboru jodu u dzieci szkolnych w regionie świętokrzyskim.

W 1992 roku został dyrektorem do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

W 1996 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie endokrynologii.

W 2000 roku został konsultantem w zakresie endokrynologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

W 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” na podstawie monografii Zaburzenia osi hormonu wzrostu i stężenie wybranych adipocytokin u dzieci z cukrzycą typu 1. Próba oceny wpływu stosowanej metody leczenia.

W 2011 roku objął stanowisko kierownika Kliniki Endokrynologii i Diabetologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

W 2017 roku otrzymał tytuł specjalisty w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Był współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej oraz wieloletnim przewodniczącym Komisji Rewizyjnej.

Od 2000 roku był zastępcą przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego ds. Stosowania Hormonu Wzrostu.

W latach 2014–2022 pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Przez większość czasu pracy w Warszawie był równocześnie związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w rodzinnych Kielcach, gdzie pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego i kierował Zakładem Pediatrii, Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Społecznego.

Łączył pracę na Uczelni z kierowaniem Kliniką w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, co wymagało wielkiego zaangażowania i oddania z Jego strony. Pan Profesor poświęcał własne życie prywatne dla dobra pacjentów i rozwoju nauki.

Nominację profesorską odebrał z rąk Prezydenta RP 28 listopada 2019 roku. Natomiast jak wielokrotnie powtarzał: tytuł profesorski jest ważny, ale najbardziej liczy się praca i leczenie małych pacjentów.

Pan Profesor Szalecki był człowiekiem o wysokiej osobistej kulturze, opanowanym, wyrozumiałym i empatycznym lekarzem o wysokich kompetencjach zawodowych. Umiejętnie łączył zdolności merytoryczne dotyczące problemów medycznych jego pacjentów ze wspieraniem współpracowników wyważoną radą w ich trudnych osobistych, życiowych problemach.

Pan Profesor był kierownikiem wymagającym, dostrzegał w każdym pracowniku jego potencjał, umiał mobilizować i odpowiednio motywować do działania.

Kulturą, spokojem i ogromną wiedzą zjednywał sobie ludzi i zaszczepiał w nich pasję do medycyny – pracy klinicznej i naukowej. Otaczał opieką osoby kształcące się w naszej Klinice, dzielił się doświadczeniem i szeroką wiedzą. Doceniał drobne sukcesy, ale jednocześnie chciał dla nas więcej. Wyznaczał kolejne ambitne cele i pomagał je realizować. Zawsze dostępny, otwarty na dialog i dyskusję.

Przez lata pracy Pan Profesor wykształcił wielu pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych. Prowadził aktywność naukową i zachęcał do niej innych współpracowników.

Był promotorem wielu prac doktorskich, potrafił mobilizować również młodych lekarzy będących jeszcze w trakcie szkolenia specjalistycznego do podjęcia naukowego wyzwania.

W naszej pamięci i sercach Pan Profesor Mieczysław Szalecki pozostanie jako człowiek zainteresowany światem, życiem, o wielu pasjach, służący doświadczeniem miłośnik historii i podróży. Mądry, pełen życzliwości i troski o pacjentów i współpracowników, ceniący każdego człowieka. Dzięki Panu Profesorowi rozwijaliśmy się jako Klinika i jako lekarze.

Odszedł profesjonalista, dobry człowiek. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

 
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.